Quicklinks

Staff Directory

Athletics
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Kelly
Keresztury
Administrative Assistant for Athletics
830-627-6111
Glenn
Mangold
Boys Athletic Coordinator
830-627-6112
Heather
Sledge
Girls Athletic Coordinator
830-627-6239
Jim
Streety
Athletic Director
830-627-6138
Business Office
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Steve
Brown
Executive Director of Finance and Operations
(830) 643-5758
Angela
Doyle
Benefits Specialist
(830) 643-5713
Brenda
Garrett
Executive Assistant to the Director of Finance and Operations
(830) 643-5758
Kam
Grammer
Accounts/Budget Analyst
(830) 643-5733
Sheryl
Moehrig
Accounts Payable Clerk
(830) 643-5723
Francie
Novander
PEIMS Coordinator
(830) 643-5737
Linda
Pennings
Purchasing Coordinator
(830) 643-5727
Glenda
Perez
Payroll Specialist
(830) 643-5767
Julia
Rivera
Business Acct. Specialist
(830) 643-5763
Brenda
Spriggs
Payroll Supervisor
(830) 643-5749
Rosanne
Stockhorst
Business Services Coordinator
(830) 643-5706
Barbara
Terrones
PEIMS Specialist
830-643-5775
Career and Technical Education
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Rachel
Behnke
Director of Career and Technical Education
(830) 627-6098
Jennifer
Dick
Administartive Assistant to Career and Technical Education
(830) 627-6039
Rico
Herrera
Administrative Assistant to College and Career Center
(830) 627-6056
Tina
Miller
College and Career Center Advisor
(830) 627-6075
Child Nutrition
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Jessica
Doerr
Central Kitchen Manager
(830) 627-6747
Priscilla
Schneider
Administrative Assistant to the Director of Child Nutrition
(830) 627-6743
Maree
Tisdale
Food Production Manager
(830) 627-6748
Catherine
Vanderbrook
Director of Child Nutrition
(830) 627-6745
James
Walker
Warehouse Manager
(830) 627-6725
Ashley
West
Assistant Director of Child Nutrition/Chef
(830) 627-6744
Communications
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Ralph
Bissey
Multimedia Specialist
(830) 643-5780
Adriana
Fierro
District Receptionist
(830) 643-5702
Gaye
McCoy
Administrative Assistant to the Director of Communications
(830) 629-8540
Rebecca
Villarreal
Director of Communications
(830) 643-5762
Community Education
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Marcie
Martinez
Administrative Assistant of Community Education
(830) 643-5729
Curriculum and Instruction
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Connie
Ayala
Exec. Asst. to Assistant Superintendent for Accountability & Instruction
(830) 643-5747
Carri
Bevil
Elementary Math Specialist
(830) 643-5719
M'Liss
Brockman
Reading Facilitator
(830) 643-5771
Linda
Dreibrodt
Social Studies Specialist
(830) 643-8547
Lori
Gruwell
Curriculum Director
(830) 643-5787
Blake
Haygood
e-Textbook Developer
(830) 643-5765
Randi
Hidalgo
eCourse Clerk
(830) 643-5765
Kimberly
Hughey
Secondary Math Specialist
(830) 643-5778
Victoria
Pursch
Assistant Superintendent of Accountability and Instruction
(830) 643-5774
Stephanie
Quinn
Secondary ELA Specialist
(830) 643-5716
Danell
Rosenauer
504/Dyslexia
(830) 643-5771
Ron
Rychel
Federal Programs Director
(830) 643-5715
Lisa
Sacco
Administrative Assistant for Federal Programs
(830) 643-5760
Dena
Schroeder
Testing Coordinator/Adult Education
(830) 643-5773
Amy
Wright
Elementary ELA Specialist
(830) 643-5786
Robin
Wright
Science/ Advanced Placement Specialist
(830) 643-5739
Facilities Management
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Torribio
Berrelez
HVAC Assistant
Chris
Brockman
Coordinator of Custodial Services
(830) 627-6734
Randy
Chambers
HVAC Technician
Ricardo
Chaves
Groundskeeper
Rebecca
Cobb
Receptionist for Facilities Maintenance
(830) 627-6739
Carlos
Cortez
Plumbing Technician
Jose
Galvan
Groundskeeper
Danny
Gonzales
Grounds Foreman
Jacob
Gonzales
Groundskeeper
Vincent
Gonzales
General Facilities Management
Jose
Guerrero
Groundskeeper
Michael
Guerrero
Groundskeeper
Shaurice
Heard
Groundskeeper
Paul
Lepek
Electrical Technician
Sergio
Montanez
Groundskeeper
Duane
Ninneman
HVAC Technician
Carlo
Ortiz
Warehouse
George
Sanders
General Maintenance
Jerry
Schuetz
Groundskeeper
Daryl
Stoker
Director of Facilities Management
(830) 627-6733
Jennifer
Troup
Adminstrative Assistant to Facilities Maintenance
(830) 627-6732
Human Resources
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Shannon
Bermel
Assistant Director of Human Resources
(830) 643-5726
Angie
Cantu
Executive Assistant to the Executive Director of Human Resources
(830) 643-5746
Dana
Castilleja
Human Resources Specialist
(830) 643-5732
Kathy
Kenney
Executive Director of Human Resources
(830) 643-5730
Desiree
Mundell
Human Resources Specialist
(830) 643-5728
Special Education
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Catherine
Archer
Coordinator of Special Education
(830) 643-5791
Omural
Ates
FOCUS Instructor
(830) 643-5757
Cynthia
Avila
LSSP
(830) 643-5757
Tracy
Berg
Special Ed Clerk
(830) 643-5722
Darrel
Brietzke
FOCUS Instructor
(830) 643-5757
Robert
Cadena
Educational Diagnostician
(830) 643-5757
Ursula
Cagle
AI Instructor
(830) 627-6538
Tricia
Carson
Educational Diagnostician
(830) 643-5757
Yvonne
Coleman
LSSP
(830) 643-5757
Linda
DiRosa
Educational Diagnostician
(830) 643-5757
Erin
Doss
Physical Therapist
(830) 643-5757
Maribel
Garza
Educational Diagnostician
(830) 643-5718
Claire
Gillis
FOCUS Instructor
(830) 643-5757
Leticia
Gonzales
SLP
(830) 627-6537
Alejandro
Gonzalez
Behavior Unit
(830) 643-5757
Tracy
Greenwell
SLP
(830) 627-6623
Heather
Hewitt
Adapted PE
(830) 643-5757
Angie
Hoenes
FOCUS Aid
(830) 643-5757
Yvonne
Huff
Occupational Therapist
(830) 643-5757
Jennifer
Huffty
ARD Facilitator
(830) 643-5757
Nicole
Hughey
Educational Diagnostician/Trans. Specilist
(830) 629-6070
Sylvia
Jablonski
Educational Diagnostician
(830) 643-5757
Beverly
Johnson
SLP
(830) 643-5757
Jennifer
Koepp
LSSP
(830) 643-5757
Russell
Lincoln
FOCUS Instructor
(830) 643-5757
Marsha
Lindahl
Assessment
(830) 643-5757
Tyler
Loessin
Educational Diagnostician
(830) 643-5757
Elva
Luna
Administrative Assistant to the Executive Director of Special Education
(830) 643-5757
Josh
Martinez
Behavior Unit
(830) 643-5757
Wendi
Martinez
SLP
(830) 643-5757
Martha
Moke
Executive Director of Special Education
(830) 643-5741
Nancy
O'Brien
SEMS/Medicaid Clerk
(830) 643-5731
Celeste
Parker
Educational Diagnostician
(830) 643-5757
Jolie
Pollard
SLP
(830) 643-6593
Melissa
Price
Educational Diagnostician
(830) 643-5757
Jerry
Purtle
FOCUS Instructor
(830) 643-5757
Kelly
Ramirez
Educational Diagnostician
(830) 643-5757
Meghan
Rice
Behavior Specialist
(830) 643-5757
Robert
Stevens
Assistant Director of Special Education
(830) 643-5703
Jill
West
VI Instructor
(830) 643-5757
Julie
Whitwoth
SLP
(830) 643-5757
Deborah
Zertuche
Educational Diagnostician
(830) 643-5757
Student Language Learners & Migrant Education
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Kim
Brann
Director of Student Language Learners & Migrant Education
(830) 643-5738
Marcie
Martinez
Administrative Assistant for Language Learners & Migrant Education
830-643-5729
Student Services
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Maria
Alcala
Homeless/Foster Liason
(830) 643-5736
Lesli
Burk
At-Risk/Parent Liaison
(830) 627-6598
Clay
Gillentine
Director of Student Services
(830) 643-5704
Liz
Kaminski
Drop-out Prevention Coordinator
(830) 629-8613
Lalo
Ramirez
Admin Assistant to the Director of Student Services
(830) 643-5704
Carol
Robison
At-Risk Service Provider
(830) 627-6896
Stacey
Roff
Behavior Specialist
Karen
Schwind
Health Services Coordinator
(830) 643-5783
Sarah
Vaughn
Behavior Specialist
(830) 643-5753
Superintendent
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Blanche
Frey
Executive Assistant to the Superintendent
(830) 643-5705
Randy
Moczygemba
Superintendent of Schools
(830) 643-5705
Technology
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Edwin
Braun
Integration Specialist
(830) 608-5871
Elena
Ceyanes
Campus Technician
(830) 643-5789
Ivan
Escamilla
Network Technician
(830) 643-5759
Leah
Gomez
Exec Assistant to the Executive Director of Technology
(830) 643-5724
Michelle
Harwood
Integration Specialist
(830) 608-5874
Carrie
Hyland
Mobile Integration Specialist
(830) 643-5769
Matt
Jones
Executive Director of Technology
(830) 643-5740
Kristen
Joost
Information Systems Manager
(830) 643-5755
Cary
Kinsfather
Campus Technician
(830) 643-5789
Jennifer
Kroesche
Mobile Device Manager
(830) 643-5752
Kevin
Krumm
Systems Administrator
(830) 643-5711
Tena
Lanik
NBMS Hub/iPad Technician
(830) 627-6364
Kelli
Long
Integration Specialist
(830) 608-5872
Tim
Martinez
Campus Technician
(830) 643-5789
Dain
Miller
Campus Technician
(830) 643-5789
Melanie
Ochoa
Integration Specialist
(830) 608-5873
Mike
Rawn
Network Administrator
(830) 643-5777
Dee Dee
Roberts
Desktop Services Coordinator
(830) 643-5764
Christine
Rodeffer
NGC Hub/iPad Technician
(830) 629-8622
LaTonia
Rodgers
NBHS Hub/iPad Technician
(830) 627-6033
Kyla
Soechting
ORMS Hub/iPad Technician
(830) 627-6454
Sarah
Strom
Integration Specialist
(830) 608-5870
Nathan
Thornhill
Network Technician
(830) 643-5779
Lars
Wadstrom
Network Technician
(830) 643-5770
Transportation
First Name
Last Name
Title
Phone Number
Email
Gloria
Damerau
Lead Driver
(830) 221-1784
Sheri
Davies
Special Education Lead Driver
(830) 627-6125
Brian
Gibson
Director of Transportation
(830) 627-6150
Peter
Girard
Head Mechanic
(830) 627-6127
Trish
Hudson
Route Coordinator
(830) 221-1765
Steve
Jeanson
Dispatcher/Field Trips
(830) 627-6122
Brian
Knetsch
Lead Driver
(830) 627-6124
Debbie
Richardson
Data Clerk
(830) 627-6123
Vanessa
Valenzuela
Administrative Assistant to the Director of Transportation/ Trans Manager
(830) 627-6121
Page 1 of 1

Copyright © 2019 - New Braunfels ISD

powered by ezTaskTitanium TM